CENTRUM KULTURALNE RYBA
     
 
ul. Ogrodowa 26 (wejście od ul. Gdańskiej)

Strona główna

O nas

Archiwum

ulanka.net
studio foto

Vintageline
e-sklep

Kontakt

Newsletter
(wpisz TAK)


 

 


MACIEJ RYSZKA "nieŁódź" - FOTOGRAFIE

 

W piątek (17.09.2010) odbył się wernisaż fotografii Macieja Ryszki "nieŁódź".

Autor tak opisuje swoją pracę:

"Łódź to nie tylko kolorowe fasady kamienic przy ulicy Piotrkowskiej, zrewitalizowana fabryka Izraela Poznańskiego, zasobne pałace fabrykantów, muzea, centra handlowe, zadbane parki. Oprócz tego istnieje jeszcze drugie miasto - nie-estetyczne, nie-eksponowane, nie-dotykalne, nie-chciane,... nie-Łódź.

nieŁódź to wewnętrzny wizerunek miasta w którym na co dzień przyszło żyć jej mieszkańcom. nieŁódź to miejsce, które już nie jest ową nową Ziemią Obiecaną, w swej szczerości niewiele obiecuje i także niewiele daje, już nie-łudzi i nie pozostawia złudzeń... nieŁódź.

W nieŁodzi jest jednak przewrotne piękno i fascynujący realizm magiczny, pozwalająca kochać miasto właśnie za to nie. Niskie piękno owego przeczenia jest nam bliższe, bo bardziej namacalne niż bezdyskusyjna estetyka zewnętrznego wizerunku miasta.

W nieŁodzi spędziłem całe swoje życie, fotografuję trochę krócej. Także pomysł by spróbować sportretować ową nieŁódź był niemal nieodzowną konsekwencją tych dwóch faktów. Musiał tylko nadejść odpowiedni czas, w którym zauważyłem że miasto nie jest tworem statycznym, lecz cały czas się zmienia. Jest to ten moment w życiu człowieka, w którym uzmysławia sobie iż czas również ma wpływ na niego.

Na subiektywny portret miasta "nieŁódź" składa się otwarty cykl fotografii panoramicznych. W swojej formie jest to klasyczna czarno-biała fotografia, którą zastosowałem aby przedstawione tematy z jednej strony postawić nieco po za czasem, a z drugiej strony aby złagodzić ich drastyczność. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, iż szarość uważam również za najszczerszy kolor tego miasta. Dość szczególny panoramiczny format zdjęć po za interesującym ujęciem, wymaga ode mnie również większej dyscypliny niż przy fotografowaniu w standardowych proporcjach obrazu fotograficznego.

Urodziłem się w Łodzi w 1976 r. Ukończyłem studia w PWSFTviT, gdzie obecnie prowadzę zajęcia. Fotografuję odkąd zdołałem unieść aparat (lustrzanka – Practica). Robię zdjęcia nie pretendujące do miana sztuki. Powiększenia z radością rozdaję rodzinie i przyjaciołom."

Zapraszamy!